Съвместна природозащитна акция на орнитолози от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), представители на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив), еколозите на община Куклен и доброволци-ученици от СУ „Отец Паисий“, гр. Куклен се проведе в района на родопското летовище „Бяла черква“. Инициативата е поредният етап от АртЕкоКампания „Повратна точка“, която продължава от началото на 2024 година. Целта й беше поставяне на специално изработени гнездилки, предназначени за обитаване от пернатоногата кукумявка (Aegolius funereus), което би стимулирало загнездването на вида и по този начин подпомогане за разпространението му в района на Белочерковския рид.

Преди да започне същинската работа сред дърветата на стара смърчова гора пред учениците беше изнесена встъпителна лекция. Освен, че се запознаха с изискванията и правилата, които е необходимо да спазват при провеждането на акцията, учениците получиха професионална информация за симпатичните пернати, тяхната екология и насоки за опазването им и получиха бинокли, за да наблюдават горските обитатели.

Пернатоногата кукумявка (Aegolius funereus) е един от десетте вида совоподобни птици, които се срещат у нас. Тя е високопланински, приоритетен за опазване и защитен вид на територията на цялата страна, вписан в категорията „уязвим“ в Червената книга на Република България. Този вид се приема се като индикатор за състоянието на старите гори. Районът на Белочерковския рид в Западни Родопи беше подбран от орнитолозите неслучайно, тъй като е едно от важните места, осигуряваща специфични гнездови местообитания на пернатоногата кукумявка.

След като бяха разделени на групи, младите доброволци се насочиха към предварително подбрани места. Много усърдно гнездилките бяха закрепени на височина 4-5 метра от северната страна на дърветата чрез сбособ, който не ги наранява. Бяха поставени на разстояние минимум 100 метра едно от друго и бяха снети географски координати на избраните места. Монтираха се и фотокапани, които ще дадат подробна информация за разпространението на вида на територията на Белочерковски рид, както и любопитни данни и моменти от гнездовия цикъл на пернатоногата кукумявка.
Учениците се сдобиха с информационни материали за противопожарните мерки, които трябва да се спазват в горите и тематични подаръци. Всеки от тях предстои да получи сертификат за доброволство и активно участие в природозащитната акция.

Младежите споделиха задоволството си, че с личните си усилия са допринесли за защитата на енигматичните птици. Останалите гнездилки предстои да бъдат поставени през предстоящите почивни дни.