Защо да разделяме отпадъците?

Разделянето на отпадъците при източника на образуване т. е. вкъщи е от изключително значение за по-нататъшния процес на рециклиране. Ако отпадъците се разделят в домакинствата и се изхвърлят в съдовете за разделно събиране, те няма да смесят с битовите отпадъци и ще стигнат до инсталациите за предварително третиране незамърсени и годни за рециклиране. Чрез разделянето на отпадъците спестяваме природни ресурси, намаляваме депонираните отпадъци и разходите за тях, пестим енергия и намаляваме замърсяването.

Кой извършва разделното събиране в общината?

Системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки на територията на община Куклен е организирана с помощта на ”БУЛЕКОПАК” АД. Това е организация за оползотворяване на отпадъци от опаковки, с която общината има сключен договор. ”БУЛЕКОПАК” АД имат издадено Разрешение от Министъра на околната среда и водите за извършване на дейност, като организация по оползотворяване. ”БУЛЕКОПАК” АД работи с подизпълнители, които събират отпадъците от опаковки от контейнерите на място.Община Куклен има утвърдена Програма за разделно събиране на отпадъци от опаковки, която цели да осигури екологосъобразно и устойчиво управление на разделно събраните отпадъци, съобразно действащото законодателство на РБългария и Националния план за управление на отпадъците за периода 2021 – 2028 г.

Как да разделяме правилно отпадъците?

Системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки на община Куклен е двукомпонентна и се състои от контейнери тип ”Иглу” в жълт и зелен цвят. Броят на поставените съдове се определя според броя на живущите по постоянен адрес на територията на общината. Общо поставените съдове са 40 на брой, като местата на поставяне са определени с утвърждаването на Програмата.

жълт контейнер

В жълтия контейнер се събират хартия, пластмаси и метал

Хартиените отпадъци от опаковки, които може да изхвърляте разделно са: кашони (велпапе), картон, картонени кутии (от прах за пране, хранителни продукти, лекарства, обувки, дрехи и др.), овoцелови табла (кори за яйца), опаковъчна хартия за пликове, пакетиране и обвиване. Преди да изхвърлите хартиените опаковки, изпразнете съдържанието им и ги сгънете максимално с цел намаляване на обема им.

НЕ ИЗХВЪРЛЯЙТЕ: Силно замърсени опаковки и хартия; санитарно-хигиенни материали; тапети.

Пластмасовите опаковки, които можете да изхвърляте разделно са: фолио, кутии от козметични продукти, сладолед, сирене и др. хранителни продукти; кофички от кисело мляко; пластмасови бутилки от минерална вода, безалкохолни и алкохолни напитки; бутилки и туби от миещи и почистващи препарати; флакони от шампоани, балсами и др. козметични продукти; флакони от лекарствени продукти; найлонови пликове и торбички; тарелки от хранителни продукти. Преди да изхвърлите пластмасовите опаковки, изпразнете съдържанието им и ги изплакнете, смачкайте бутилките с цел намаляване на обема.

НЕ ИЗХВЪРЛЯЙТЕ: Силно замърсени опаковки; туби от автомобилни масла; опаковки, съдържали опасни химически вещества; платки от електронни устройства; играчки и ел.уреди.

Металните опаковки, които можете да изхвърляте разделно са: кенове от сокове и безалкохолни напитки, консервни кутии, метални спрей-флакони от дезодоранти, пяна за бръснене и др. козметични продукти, метално фолио; всякакви видове капачки – от буркани и шишета. Преди да изхвърлите металните опаковки, изпразнете съдържанието им и ги изплакнете, смачкайте кеновете с цел намаляване на обема.

НЕ ИЗХВЪРЛЯЙТЕ: Силно замърсени опаковки и опаковки, съдържали опасни химически вещества; играчки и ел.уреди.

зелен контейнер

В зеления контейнер се събират отпадъци от стъкло

Стъклените опаковки, които можете да изхвърляте са: всякакви видове буркани – от консервирани и детски храни, бутилки от алкохолни и безалкохолни напитки, шишета и флакони от лекарствени средства и козметични продукти. Преди да изхвърлите стъклените опаковки, изпразнете съдържанието им и ги изплакнете. Изхвърлете ги без капачките.

НE ИЗХВЪРЛЯЙТЕ: Прозоречно стъкло; силно замърсени опаковки; опаковки, съдържали опасни химически вещества; ел. крушки; луминeсцентни лампи; домакински съдове и огледала.

Колко често се обслужват съдовете за разделно събиране?

Събирането на отпадъците се извършва по предварително представен и одобрен график за всеки месец, като честотата е следната:

Съдовете тип ”Иглу” в жълт цвят – 1 (един) път месечно;
Съдовете тип ”Иглу” в зелен цвят – 1 (един) от на шест месеца.

Колко плаща община Куклен за разделното събиране?

Нула. Организацията по оползотворяване изпълнява целия процес по събиране на тези отпадъци за своя сметка. Колкото по-малко отпадъци се изпратят към Регионалното депо толкова по-ниски разходи за депонирането и третирането им ще се платят. Цялото съдържание на съдовете за битови отпадъци – индивидуалните кофи ползвани от всяко домакинство и контейнери поставени в населените места попада в сметосъбиращите камиони се транспортира до Регионалното депо за твърди битови отпадъци в гр. Асеновград. За всеки тон битов отпадък се заплаща такса за депонирането им на регионалното депо и отчисления съгласно Наредба № 7 от 19 декември 2013 г. за реда и начина за изчисляване и определяне размера на обезпеченията и отчисленията, изисквани при депонирането на отпадъците. Ако рециклируемите отпадъци бъдат изхвърлени в цветните контейнери, ще намалее общото количество на отпадъците в металните съдове, а от там и разходите за депониране и отчисленията. Тези разходи са част от ”Такса битови отпадъци”. Цената за депониране и отчисленията за битовите отпадъци се плащат от община Куклен чрез събирането на данъците от гражданите. Ето защо разделното събиране на отпадъците от опаковки е важно.

Къде отиват изхвърлените в цветните контейнери отпадъци?

Камионите извозват събраните отпадъци от цветните контейнери до сепариращата инсталация, където рециклируемите отпадъци се сортират по вид. След това се доставят до заводите за рециклиране, където се преработват в суровини за нови изделия. Остатъкът след сепарирането, който не е годен за рециклиране, се извозва отново до Регионалното депо, където се депонира.

Рециклирането ли е най-доброто решение?

Рециклирането е важно, но още по-важно е да създаваме по-малко отпадък. Това е свързано с навиците ни на отговорни към околната среда граждани, които внимават къде отиват техните отпадъци. Рециклирането е правилната стъпка в управлението на отпадъците. Отпадъка не трябва да попада изобщо на сметище или сред природата.

Няколко важни съвета:

  1. В цветните контейнери изхвърляйте само отпадъци от опаковки и такива, които имат знак за рециклиране;
  2. Не изхвърляйте отпадъци, които могат да предизвикат пожар;
  3. Не драскайте и не чупете контейнерите.